Co warto wiedzieć przy wyborze polisy AC?

AutoCasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie zabezpieczające finansowo właściciela pojazdu przed jego uszkodzeniem bądź utratą spowodowaną w wyniku stłuczki, wypadku, kradzieży lub innego zdarzenia losowego.

W dzisiejszych czasach najprościej zawrzeć polisę autocasco przez Internet. Oferty można porównać przy pomocy specjalnych kalkulatorów, a samą polisę kupić na stronie danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Korzystając z Internetu można znaleźć bardzo tanie ubezpieczenie autocasco, należy jednak pamiętać że najlepsze AC samochodu ma nie tylko atrakcyjną cenę, ale także szeroki zakres ochrony, warto sprawdzić oferty tutaj. W przeciwieństwie do OC, zakres ubezpieczenia AC może się bowiem znacznie różnić, w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Polisę AC można zawrzeć w dwóch wariantach:

  • Wariant kosztorysowy – tańszy o kilkanaście procent – polegający na przelaniu środków finansowych na konto ubezpieczonego w wysokości średniej wartości części i robocizny dla danej szkody. Ten wariant zalecany jest dla właścicieli starszych aut.
  • Wariant serwisowy – droższy od kosztorysowego – polega on na bezgotówkowej likwidacji szkody w serwisie, na ogół w ASO. Gwarantuje to przywrócenie samochodu do stanu z przed szkody. Ten wariant jest opłacalny, gdy ubezpiecza się nowsze pojazdy.

W wariancie serwisowym można także rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkowe klauzule, zwykle wymagane przez banki i leasingi:

  • Stała suma ubezpieczenia – utrzymanie przez pełen rok wartości pojazdu z dnia zawarcia ubezpieczenia.
  • Nieredukcyjna suma ubezpieczenia – niepomniejszanie sumy ubezpieczenia po wypłacie pierwszego odszkodowania.